- Jegy információk
- Jegyvásárlás
Október 10. 19:00
RégIdők // Világutazók, műgyűjtők, mágnások és arisztokraták az Andrássy úton
Kovács Dóra író, idegenvezető előadása
„Mi szép és kényelmes leend a pestiekre nézve ez árnyas fasorok közt a Lánchídtól kezdve egész a Városerdőig mintegy parkban sétálni s kocsizni, kikerülve a szűk ronda Király utcát s annak unalmas vég nélküli házsorát.” (Pesti Hírlap, 1841. 18. szám)
Az Andrássy út kialakítása a 19. század végének legsikeresebb budapesti építkezése volt. Krúdy Gyula szerint az elegáns sugárutat „Podmaniczky Frigyes báró építette, akiről egyetlen utca sincs elnevezve Pesten.” Megépültét az az igény hívta életre, hogy a zsúfolt, szűk Király utcát tehermentesítsék a növekvő forgalomtól, valamint, hogy a Városerdő és a pesti belváros között a kor modern, nyugat-európai városfejlesztési elvei szerint létesüljön összeköttetés.
Az építkezést több botrányos eset is kísérte. Bár az útpálya hamar elkészült, a házak lassan épültek. A munkálatok kezdetén a korábbi zegzugos környéken leromboltak számos házat, így mintegy tízezer ember hajléktalanná vált átmenetileg. Az utat szegélyező épületek egységes eklektikus-neoreneszánsz stílusa többek között annak is köszönhető, hogy az épületek tervezésével többek között Ybl Miklóst és Linczbauer Istvánt bízták meg.
A millenniumi ünnepségek közeledtével a Városliget felé irányuló tömegközlekedés megoldatlansága ismét előtérbe került. Ekkor Balázs Mór javaslatára, aki a Budapesti Villamos Városi Vasút vezérigazgatója volt, az Andrássy út alatt egy földalatti vasút építését határozták el, mely két év alatt el is készült, tovább növelve az új díszsugárút presztízsét.
Az előadáson az Andrássy út és közvetlen környékének palotáiról, lakóiról, híres épületeiről hallhatnak izgalmas történeteket. Megtudhatják, hogy hányszor utazta körbe a Földet a magyar Phileas Fogg és, hogy hol lakott a világ egyik leghíresebb családjából származó örökösnő, gróf Széchenyi Lászlóné Vanderbilt Gladys, hogy került Magyarországra, milyen párhuzamokat találunk közte és a Downton Abbey sorozat egyik főhőse között. Gondolatban ellátogatunk majd a Feszty házaspár egykori villájához a Bajza utcába és megtudhatják melyik villában őrizték a 20. század egyik legértékesebb műkincsgyűjteményét, és még sok érdekességet.
Jegyár: 1000 Ft; diák, nyugdíjas 500 Ft
(fotó: Fortepan)
Az eseményen kép és hangfelvétel készülhet, mely felhasználásra kerülhet az online és offline felületeinken.